Serwis klimatyzacji - o tym nie wolno zapominać

Klimatyzatory, tak jak każdy sprzęt trzeba utrzymywać w czystości. Ścieranie kurzu jednak nie wystarczy.Konieczny jest systematyczny serwis. Klimatyzator ochładza bądź podgrzewa powietrze którym oddychamy, dlatego powinniśmy zadbać także o jego czystość w środku. Do czyszczenia używa się specjalnych środków, które zawierają składniki bezpieczne dla dróg oddechowych.

Czysty filtr to podstawa dobrze działającej klimatyzacji

Najważniejsze jest systematyczne czyszczenie filtra. Ten element ma kluczowe znaczenie. Na nim osadza się kurz, pył i drobnoustroje. Wraz z przepływającym przez filtr powietrzem zanieczyszczenia te mogą dotrzeć do naszych oskrzeli i płuc. Najczęściej stosuje się filtry wielokrotnego użytku, które należy delikatnie odkurzyć i przemyć wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Dobrą praktyką jest również zastosowanie środka o działaniu bakteriobójczym. Bardzo starannie należy wyczyścić także tacę skroplin. Wymaga ona dezynfekcji, gdyż to w niej gromadzi się woda. Jest to miejsce w którym mogą rozwijać się bakterie i grzyby, dlatego często umieszcza się tam środek bakteriobójczy.

Parownik i skraplacz

Skraplacz znajduje się na zewnątrz budynku, dlatego należy okresowo dokonywać przeglądu. Pyłki czy kurz mogą obniżyć wydajność urządzenia. Okresowym kontrolom podlega także parownik, czyli jednostka znajdująca się wewnątrz pomieszczenia. Musi być ona dokładnie wyczyszczona. Używa się do tego specjalnych środków, które nie uszkodzą klimatyzatora, nie będą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, ale jednocześnie zdezynfekują. Konserwacja i odpowiednie czyszczenie klimatyzatora zapewnia nienaganną prace urządzenia. Czynności te mają także wpływ na nasze zdrowie. Poprzez zabrudzony klimatyzator do powietrza którym oddychamy mogą przedostać się szkodliwe substancje, grzyby czy bakterie.

Sprężarka

Awariom bardzo często podlega sprężarka klimatyzatora. Regularny serwis może nas uchronić przed tego typu problemami. Należy sprawdzać poziom czynnika chłodzącego, gdyż to on gwarantuje poprawne funkcjonowanie klimatyzacji. Kluczowe jest też utrzymywanie w czystości całego systemu tak, aby zanieczyszczenia nie przedostały się do środka.

Czyszczenie i konserwację najlepiej powierzyć profesjonalistom. Zapewniamy kompleksowy serwis klimatyzacji! Skontaktuj się z nami!
Strona używa cookies
Ok